Badger High School graduation

Members of the Badger High School Class of 2018 attend an open-air graduation day ceremony June 3 on the field of the high school football stadium. (Photo by Scott Williams/Regional News)

The following is a list of Badger High School graduating seniors and scholarships they have been awarded. The students received a combined $162,420 in scholarships to continue their education.

Megan Schneider: A Dean Dare Memorial Scholarship

Maureen Clifford: Adam Alabarca Scholarship

Rylyn Donahue: Adam Alabarca Scholarship

Shane Marchetti: Allan Cramer Memorial Scholarship

Cloe Acup: Allen C. Hermansen Culinary & Hospitality Scholarship

Jacqueline Carper: American Legion Auxiliary Unit #24 Scholarship

Olivia Deering: American Legion Auxiliary Unit #24 Scholarship

Alexander E. Evans: American Legion Scholarship — Frank Kresen Post 24

Braden Kundert: American Legion Scholarship — Frank Kresen Post 24

Peter Merry: American Legion Scholarship — Frank Kresen Post 24

Abigail Klein: B.G. O’Reily Scholarship

Shane Marchetti: B.G. O’Reily Scholarship

Emmaleigh Powell: B.G. O’Reily Scholarship

Christina Woller: B.G. O’Reily Scholarship

Emily Amann: Badger Athletic Club Scholarship

Lisa Ceisel: Badger Athletic Club Scholarship

Maureen Clifford: Badger Athletic Club Scholarship

Olivia Deering: Badger Athletic Club Scholarship

Alexis Kokodynski: Badger Athletic Club Scholarship

Beau La Du: Badger Athletic Club Scholarship

Marissa Nurnberg: Badger Athletic Club Scholarship

Courtney Oomens: Badger Athletic Club Scholarship

Max Pflipsen: Badger Athletic Club Scholarship

Alexis Todd: Badger Athletic Club Scholarship

Madison Smith: Badger Class of 1984 Scholarship

Emily Amann: Badger Counseling TA Scholarship

Xinying Chen: Badger Counseling TA Scholarship

Bryn Rohde: Badger Counseling TA Scholarship

Rylyn Donahue: Badger Dance Scholarship

Alexis Kokodynski: Badger Dance Scholarship

Madison Whitehead: Badger Dance Scholarship

Jennifer Clary: Badger Student Council & American Red Cross Scholarship

Carson Gundlach: Badger Student Council & American Red Cross Scholarship

Shay Perry: Badger Up & Out Scholarship

Courtney Oomens: Bill Dailey Scholarship

Nathan Knull: Bloomfield/Genoa City Fire and Rescue Association Scholarship

Alexis Todd: Bloomfield/Genoa City Fire and Rescue Association Scholarship

Isabelle Ovalle: Bob Kopydlowski Scholarship

Rebecca Polheber: Brookwood PTSO Scholarship

Olivia Deering: Brynn Thornburg Memorial Scholarship

Anna Schuerr: Brynn Thornburg Memorial Scholarship

Cloe Acup: Bucky Culinary Scholarship

Kyle Mack: Bucky Graphics Scholarship

Emily Amann: Bucky Scholarship

John T. Anderson: Bucky Scholarship

Grace E Bahr: Bucky Scholarship

Louis M Burmeister: Bucky Scholarship

Jacquelyn T. Carper: Bucky Scholarship

Carlos I. Chavez-Soto: Bucky Scholarship

Xinying Chen: Bucky Scholarship

Maureen Clifford: Bucky Scholarship

Olivia Deering: Bucky Scholarship

Rylyn Donahue: Bucky Scholarship

Connor Duggan: Bucky Scholarship

John Egan: Bucky Scholarship

Alexander E Evans: Bucky Scholarship

Brady J. Fields: Bucky Scholarship

Tanner W. Fields: Bucky Scholarship

Bethany G. Foulkes: Bucky Scholarship

Adam T. Gallagher: Bucky Scholarship

Charley J. Giese: Bucky Scholarship

Carson W. Gundlach: Bucky Scholarship

Molly M. Hibbler: Bucky Scholarship

Gabrielle M. Kohn: Bucky Scholarship

Alexis Kokodynski: Bucky Scholarship

Braden Kundert: Bucky Scholarship

Beau L. LaDu: Bucky Scholarship

Lauren H. Lindner: Bucky Scholarship

Peter D. Merry: Bucky Scholarship

Max M. Pflipsen: Bucky Scholarship

Rebecca Polheber: Bucky Scholarship

Cora J. Rafe: Bucky Scholarship

Bryn L. Rohde: Bucky Scholarship

Andrew C. Schmidt: Bucky Scholarship

Anna Schuerr: Bucky Scholarship

Ava E. Thompson: Bucky Scholarship

Leanora M. Thompson: Bucky Scholarship

Rebecca A. White: Bucky Scholarship

Christina M. Woller: Bucky Scholarship

Lianna A. Yakubov: Bucky Scholarship

Grace Bahr: Bucky Scholarship Informational Night Drawing

Carlos I. Chavez-Soto: Central Denison PTO Scholarship

Ellis Tonozzi: Charlotte Peterson Memorial Scholarship

Haley Domski: Combining Cultures Scholarship

Jaidan Scheunemann: Combining Cultures Scholarship

Jacqueline Carper: Community State Bank Scholarship

Taylor Garrels: Community State Bank Scholarship

Laura Walczynski: Community State Bank Scholarship

Emily Faul: Craig Collins — Trave Community Club Memorial Scholarship

Rylyn Donahue: Daughters of the American Revolution Scholarship — Samuel Phoenix Chapter

Isabelle Ovalle: Delfino and Celia Moreno Scholarship

David Stefaniak: Destination Imagination Scholarship

Rylyn Donahue: Dick Nottestad Memorial Scholarship

Courtney Oomens: Dick Nottestad Memorial Scholarship

Jaidan Scheunemann: Dick Nottestad Memorial Scholarship

Molly M. Hibbler: Dominos Pizza Scholarship

Meakena Ludtke: Dousman Transport Scholarship

Bethany G. Foulkes: Earl Vorpagel Jr. Scholarship

Bryn Rohde: Ed McCullough Memorial Scholarship

Luciana Di Vito: Edwin C. Meltzer Art Scholarship

Marietta Di Vito: Edwin C. Meltzer Art Scholarship

Olivia Dunham: Edwin C. Meltzer Art Scholarship

David Stefaniak: Edwin C. Meltzer Art Scholarship

Tanner Fields: Eugene Apple Scholarship Award of the Lyons Legion Post 327

Jacqueline Carper: Fat Tire Lake Geneva, Timothy Hibbard & Kristen Zadler Memorial Scholarship

Peter Merry: Fat Tire Lake Geneva, Timothy Hibbard & Kristen Zadler Memorial Scholarship

Brady Fields: Flitcroft Family Scholarship

Tanner Fields: Flitcroft Family Scholarship

Shane Marchetti: Fontana Garden Club Scholarship

Louis M. Burmeister: Fox River State Bank Scholarship

Rebecca Polheber: French Club Scholarship

Rebecca White: Geneva Lake Environmental Education Foundation Scholarship

Emmaleigh Powell: Geneva Lakes Women’s Associtation — Safety Town

Olivia Deering: Geneva Lakes Women’s Associtation Inc. Scholarship

Anthony Culliton: Genoa City Lions Club Scholarship

Rebecca Polheber: Genoa City Masonic Lodge Scholarship

Braden Kundert: Global Education Achievement Certificate Scholarship

Anna Schuerr: Global Education Achievement Certificate Scholarship

Margaret Stenho: Global Education Achievement Certificate Scholarship

Kayla Ball: Henry Strong Educational Foundation Scholarship

Jacqueline Carper: Jaycees Leadership Scholarship

Braden Kundert: Jaycees Leadership Scholarship

Bryn Rohde: Jaycees Leadership Scholarship

Rebecca White: Jaycees Leadership Scholarship

Kyle Mack: Jeremiah Fox Scholarship

Rylyn Donahue: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Brady Fields: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Tanner Fields: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Adam Gallagher: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Beau LaDu: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Max Pflipsen: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Madison Smith: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

David Stefaniak: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Colton Surges: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Rebecca White: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Christina Woller: John & Kathryn Swanson Make A Difference Scholarship

Rylyn Donahue: John R. Powers Memorial Scholarship

Jacqueline Carper: Julie Studzinski Anglavar Memorial Scholarship

Sarah Kelly: Kaye Family Scholarship

Anthony Culliton: Kikkoman Foods, Inc. Scholarship

Jaidan Scheunemann: Kitze Scholarship

Marissa Nurnberg: Lake Geneva Education Association Scholarship

Courtney Oomens: Lake Geneva Education Association Scholarship

Payton Aranda: Lake Geneva Lakers Scholarship

Alexis Kokodynski: Lake Geneva Lakers Scholarship

Anderson Olivieri: Lake Geneva Lakers Scholarship

Aaron Smith: Lake Geneva Lakers Scholarship

Angelo Camalieri: Lake Geneva Middle School PTO Scholarship

Rylyn Donahue: Lake Geneva Rotary Club Scholarship

Olivia Dunham: Lake Geneva Rotary Club Scholarship

Bryn Rohde: Lake Geneva Rotary Club Scholarship

Rebecca White: Lake Geneva Rotary Club Scholarship

Cora J. Rafe: Lake Geneva Rotary Club Scholarship — Neal Heffernan Memorial Art Scholarship

Rebecca Polheber: Lake Geneva Symphony Orchestra Scholarship

Peter Merry: Manford Kirchoff Scholarship

Madison Smid: Mark and Karen Braden Health Care Scholarship

Xinying Chen: Medical Staff of Lakeland Medical Center Scholarship

Abigail Klein: Medical Staff of Lakeland Medical Center Scholarship

Maureen Clifford: Pat McNeely Scholarship Grant / Greater Milwaukee Foundation

Carson Gundlach: Pepsi Scholarship

Emily Amann: Priebe Family Foundation Scholarship

John Egan: Rae & Bob Guth History Scholarship

Luis Gordillo: Robert C. “Bob” Hermansen & Carl Dahlen Athletic Memorial Scholarship

Emmaleigh Powell: Robert J Peters Emergency Medical Services & Health Care Scholarship

Rebecca Polheber: Ron Krause Memorial Music Scholarship

Angelo Camalieri: Ross Kolb Memorial Scholarship

Morgan Donahue: Ross Kolb Memorial Scholarship

Rylyn Donahue: Ross Kolb Memorial Scholarship

Jacqueline Carper: Sons of American Legion Squadron 24 Scholarship

Braden Kundert: Sons of American Legion Squadron 24 Scholarship

Grace Bahr: Stinebrink’s Piggly Wiggly Scholarship

Angelo Camalieri: Stinebrink’s Piggly Wiggly Scholarship

Carlos I. Chavez-Soto: Sturg Taggart Memorial Scholarship

Gabrielle M Kohn: Sturg Taggart Memorial Scholarship

Courtney Oomens: Vernon Pollack Scholarship

Shane Marchetti: Village Garden Club — Genoa City Scholarship

Molly M. Hibbler: Wall of Success Scholarship

Rylyn Donahue: Walworth County Arts Council — Dance Scholarship

Marietta Di Vito: Walworth County Arts Council — Music Scholarship

Tyus Vinson: William Thompson Scholarship

Tessa Frederickson: Zina Opper Emergency Medical Services & Health Care Scholarship