Here is a list of local races in the April 2 municipal elections:

(I denotes incumbent)

Lake Geneva City Council District 1 (one seat)

Shari Straube — I

Lake Geneva City Council District 2 (one seat)

John Halverson — I

Lake Geneva City Council District 3 (one seat)

Richard Hedlund — I

Lake Geneva City Council District 4 (one seat)

Ken Howell — I

Lake Geneva Municipal Judge (one seat)

Henry Sibbing — I

Fontana Village President (one seat)

Pat Kenny — I

Fontana Village Board (three seats)

Tim McGreevy — I

John O’Neill — I

Arvid Peterson — I

Bob Allen

Walworth Village President (one seat)

Tom Connelly — I

LeRoy Nordmeyer

Walworth Village Board (three seats)

Pat McMahon — I

Dan Mizialko — I

Kristi Reierson-McWayne

Walworth Municipal Judge (one seat)

Charles P. Hubertz — I

John W. Peterson

Williams Bay Village President (one seat)

Bill Duncan — I

Williams Bay Village Board (three seats)

George Vlach — I

James D’Alessandro — I

Jennifer McMannami

Robert Umans

Genoa City Village President (one seat)

Bill Antti — I

Genoa City Village Board (three seats)

Alan Cornue — I

Phil Traskaski — I

Bloomfield Town Chairman (one seat)

Dan Schoonover — I

Bloomfield Town Board (two seats)

Susan Leedle — I

Tom Sullivan — I

Bloomfield Village President (one seat)

Susan Bernstein

Dan Aronson

Bloomfield Village Board (two seats)

Natalie Alvarez — I

Rita Marcinkus

Steve Doelder

Rosemary Badame

Bloomfield Municipal Judge (one seat)

Michael Brittain

Bill Steinhoff (write-in)

Linn Town Chairman (one seat)

James R. Weiss — I

Craig DeYoung

Linn Town Clerk (one seat)

Rose Miller

Charles Roan

Linn Town Board (two seats)

Christine L. Jones — I

Tim Rasch — I

Kathy Leith

Linn Town Municipal Judge (one seat)

Peter B. King — I

Geneva Town Chairman (one seat)

Joseph F. Kopecky — I

Gene Decker (write-in)

Geneva Town Board (one seat)

Jeff Monroe — I

Laura Woolard

Geneva Town Board (one seat)

Kathleen Scanlan

Kurt Hintz

Lyons Town Chairman (one seat)

Willie Mangold — I

Lyons Town Board (two seats)

Paul Thomsen — I

William Henningfield — I

Lyons Town Clerk (one seat)

Karla Hill — I

Lyons Town Treasurer (one seat)

Linda Skiles — I

Lake Geneva Joint #1 School Board (two seats)

Mike Franzene — I

Linda Bailey Boilini — I

Lake Geneva-Genoa City Badger School Board (two seats)

Kathy Vorpagel — I

Janet Giovannetti — I

Big Foot School Board (one seat)

Edward Hayden — I

Fontana School Board (two seats)

Matt Pruessing — I

Walworth School Board (two seats)

Sue Zillmer — I

Chad Roehl — I

Williams Bay School Board (two seats)

Jack Lothian — I

Dianna Woss — I

Joshua Skolnick

Genoa City Joint #2 School Board (two seats)

Patrick Sherman — I

Karen Druszczak — I

Linn Joint #4 School Board (one seat)

Richard Kronwall Sr.-I

Linn Joint #6 School Board (one seat)

Ryan Southwick — I

Geneva Joint #4 School Board (one seat)

Neal DeVries — I